Nadměrné používání světově nejoblíbenějšího herbicidu Roundup může souviset s celou řadou zdravotních problémů a nemocí, včetně Parkinsona, neplodnosti a rakovin, a to podle nové studie.
Recenzovaná zpráva, zveřejněná minulý týden ve vědeckém časopisu Entropy, uvedla, že důkazy ukazují, že rezidua „glyfosátu“, hlavní složky zabijáka plevele Roundup, který je rozstřikován na milionech akrů plodin, byla nalezena v potravinách.
Tato rezidua zvyšují škodlivé účinky ostatních chemických reziduí nacházejících se v potravinách a jedů v prostředí, čímž narušují normální funkce těla a vyvolávají nemoci, jak uvedla zpráva, jejíž autorkou je Stephanie Seneff, výzkumná vědecká pracovnice Massachusettského technologického institutu (MIT), a Anthony Samsel, vědecký konzultant z Arthur D. Little Inc.. Samsel je bývalý soukromý vládní kontraktor v oblasti životního prostředí, jakož i člen Unie zainteresovaných vědců.
„Negativní následky pro tělo jsou zákeřné a projevují se pomalu v průběhu času, jako zánětlivá poškození buněčných systémů v celém těle,“ uvádí studie.
„Narazili jsme na něco velmi důležitého, co je třeba brát vážně a dále zkoumat,“ řekla Seneff.
Zelení, spotřebitelské skupiny a rostlináři z několika zemí varovali, že silné používání glyfosátu způsobuje problémy jak rostlinám, tak lidem a zvířatům.
EPA provádí standardní registrační přezkum glyfosátu a stanovila termín, rok 2015, pro rozhodnutí, jestli by používání glyfosátu mělo být omezeno. Tato studie patří k mnoha komentářům, předaných agentuře.
Monsanto vyvinula jak herbicid Roundup, tak vhodná osiva, která jsou geneticky pozměněna, aby vydržela postřikování tímto zabijákem plevele.
Tyto biotechnologické plodiny, včetně kukuřice, sojových bobů, řepky a cukrové řepy, jsou ve Spojených státech ročně zasety na milionech akrů. Farmáři je mají rádi, protože mohou stříkat Roundup přímo na plodiny a hubit plevel na poli bez poškození plodin.
Roundup je také široce používán na trávníky, v zahradách a na golfových hřištích.
Monsanto a další přední průmysloví experti léta říkali, že glyfosát je prokazatelně bezpečný, a má menší škodlivé účinky na prostředí, než ostatní běžně používané chemikálie.
Jerry Steiner, vice-prezident Monsanta pro udržitelnost, to znovu zdůraznil ve svém posledním rozhovoru, když byl dotazován na studii.„Máme velkou důvěru v dlouhou historii, kterou glyfosát má. Byl velmi, velmi rozsáhle studován,“ řekl.Z více než dvou desítek hlavních herbicidů na trhu je glyfosát nejoblíbenější. V r. 2007 bylo americkými farmáři použito až 185 milionů liber glyfosátu, dvojnásobné množství oproti období před šesti lety, jak uvádí údaje Agentury na ochranu životního prostředí (EPA).
Více viz odkaz :
www.reformy.cz/zpravy/70-mrtvych-krysich-samicek-nedoporucuje-konzumovat-gmo-kukurici-dokument-o-spolecnosti-monsanto/
Weston Price: Nutrition and Physical Degeneration
13. 1. 2014 Knihy štítky: Cukr, Maso, Potravinářský průmysl
imagesNutrition and Physical Degeneration je rozsáhlá studie, která prokazuje význam přirozené stravy a současně dokumentuje degeneraci a destrukci, které jsou způsobeny příjmem průmyslově upravovaných potravin. Kniha, která v mnohém boří tvrzení moderní medicíny o zdravé stravě. Mimo jiné doporučuje nejíst polotovary, mezi které řadí také některé standardní složky dnešní stravy, například pasterizované mléko a průmyslově upravované rostlinné oleje.
Dr. Price byl americký stomatolog, který se rozhodl hledat příčiny zubního kazu a fyzické degenerace pozorované u svých pacientů. Téměř deset let cestoval společně se svou ženou po světě a sledoval perfektní zdraví i zuby u jednotlivců z odlehlejších částí světa. Navštívil stovky měst ve čtrnácti zemích a vyšetřoval v těch nejodlehlejších oblastech světa. Na cestách zdokumentoval perfektní postavení zubů s minimem kazů, vysokou odolnost vůči tuberkulóze a celkově excelentní zdraví ve skupinách jednotlivců konzumujících své lokální potraviny.
Zjistil, že v oblastech a u jednotlivců, ke kterým se dostaly moderní potraviny jako bílá mouka, cukr, rafinované rostlinné oleje a jídla v konzervách, rychle docházelo ke zhoršení zdraví. Příjem průmyslově upravovaných potravin nejčastěji souvisel se zubními kazy, deformovanými čelistmi, artritidou a sníženou obranyschopností. Výsledky svého pozorování potvrzuje v knize stovkami dokumentárních fotek z celého světa.
Co jedli ti nejzdravější?
Price jako nejzdravější jednoznačně hodnotil původní obyvatele, kteří se živili původní stravou, která byla velmi často založena na mase včetně vnitřností a vývarů z kostí, na rybách nebo na čerstvém mléce, jako například ve Švýcarsku. Vegetariánství bylo v kmenech, které sledoval, neobvyklé. Autor dochází k závěru, že může doporučit spíše masitou stravu, dokonce varuje před možnými deficity při výživě bez živočišných potravin.
Jako ještě lepší shrnutí navrhuji doporučení přirozené stravy, ať už masité nebo vegetariánské, na základě chutí, potřeb a zvyklostí jednotlivce.
V případě, že se rozhodnete pro převažující masitou stravu, byste měli počítat s tím, že kvalita jakýchkoliv potravin byla dříve na zcela jiné úrovni, než je dnes. Rozdíly budou největší právě u živočišných potravin, které v sobě mohou hromadit nejvíce škodlivých látek. Mléko, které autor doporučuje, bylo samozřejmě jen nepasterizované a nehomogenizované.
Řešení podle Price?
Najdi a podporuj svého farmáře. Nakupuj od něj čerstvé mléko nebo maso přirozeně krmených zvířat.
Nekupuj vysoce průmyslově upravované potraviny. Nepodporuj Coke, Pepsi, Kraft, Monsanto a další dodavatele mrtvých potravin.
Požaduj po vládě svobodu ve výběru potravin, jako např. svobodný prodej syrového mléka.
www.margit.cz/ - odborný poradce, zdravým a výživou
Fluoridy/nebezpečné
Fluoridy jsou soli kyseliny fluorovodíkové (HF). Vzhledem k tomu, že fluor má největší elektronegativitu ze všech prvků, od kterých jsou známy nějaké sloučeniny (větší elektronegativitu mají jen helium a neon,od těch však nejsou známy žádné sloučeniny), jedná se převážně o iontové sloučeniny,které v molekule obsahují anion F−.
Toxicita
Požitím ve vodě rozpustných fluoridů (např. fluoridu sodného), anorganických solí kyseliny fluorovodíkové, může dojít ktěžkému poškození trávícího traktu a jater. Toxický účinek těchto solí sevysvětluje tím, že fluoridy váží kationty vápníku (Ca2+). Příznakemotravy jsou slinění, prudké bolesti břicha, zvracení a průjem,při delší expozici také třes a křeče.Špatným znamením je rozšíření zornic, obrny, poruchy dýchání a srdeční činnosti způsobené vázánímvápenatých kationtů. Kromě poškození jater může dojít i k poškození ledvin.Existuje také tzv. chronická otrava fluoridy, která se projevuje bolestmi apoškozením kostí a poškozením zubů (bílé skvrny na zubech způsobené nadměrnýmužíváním dentálních fluoridových přípravků, jako jsou tablety nebo gely).
Jako první pomoc podáme okamžitě po otravě půllitru mléka nebo vodnou suspenzi uhličitanu vápenatého. Snažíme se vyvolatzvracení; došlo-li však k otravě více než před půlhodinou, zvracení jižnevyvoláváme. Protože se vodné roztoky fluoridových aniontů mohou vstřebávatkůží, při potřísnění ihned pokožku důkladně opláchneme.
Další nepříznivé efektyna lidské zdraví
Poslední výzkumy zjistily korelaci mezi stupněmzvápnění šišinky a stupněm rozpadu fluoridu ve žláze.Výzkum prováděný doktorkou Jennifer Anne Luke z university v Surrey prokázal,že „fluorid se snadno akumuluje lidské šišince“[1][2] a také že „lidská šišinka obsahujenejvětší koncentraci fluoridu v těle“.[3]
Existují názory, že fluoridy jsou příčinounemocí štítné žlázy[4],či že konzumace fluoridů může vést k takzvanému Downovu syndromu[5] nebo také ke zlomeninám kostí[6].[7]
Výroba fluoridů
Fluoridy a hydrogenfluoridy je možné vyrobitúplnou či částečnou neutralizací kyseliny fluorovodíkové oxidy, hydroxidy nebouhličitany kovů. Mimo to můžeme získat fluoridy zahříváním oxidů a hydroxidůkovů s fluorokřemičitany, fluorohlinitany nebo fluoroboritany:
2 B2O3 + 3 Na(BF4) → 4 BF3 + 3 NaBO2
3 ZrO2 + 2 Na2(SiF6) →3 ZrF4 + 2 Na2SiO3
Dále je možné je vyrábět pomocí přímé syntézy zprvků nebo působením fluoru na oxid prvku:
S + 3 F2 → SF6
SO2 + 3 F2 → 3 ZrF4 + 2 Na2SiO3
Užívání
Díky svému příznivému vlivu na lidský chrup jefluorid sodný přidáván do většiny zubních past. Pro lepší remineralizaci zubnískloviny jsou vyráběny speciální přípravky (např. fluoridové gely a tablety).Jejich nepřiměřené dávkování však může způsobit zubní fluorózu. V Českérepublice se objevuje jen velmi výjimečně.
Fluoridy se dále užívají při organickýchsyntézách,v elektrometalurgii některých kovů, při výrobě mléčného skla, smaltůa v elektrotechnice.
Laurethsulfát sodný / Sodium Laureth Sulfate / nebezpečný
Obecné
Systematický název
α-sulfo-ω-(dodecyloxy)-poly(oxy-1,2-ethandiyl), sodná sůl
Triviální název
laurethsulfát sodný
Ostatní názvy
laurylethersulfát sodný, SLES
Anglický název
Sodium laureth sulfate
Německý název
Natriumlaurylethersulfat
Funkční vzorec
CH3(CH2)10CH2(OCH2CH2)nOSO3Na
Sumární vzorec
C11+nH23+4nNaO4+nS
Vzhled
žlutá viskózní kapalina
Identifikace
Registrační číslo CAS
9004-82-4
EC-no (EINECS/ELINCS/NLP)
221-416-0
Vlastnosti
Molární hmotnost
cca 420 g/mol
(274,35 + 44,05n) g/mol
Bezpečnost

Dráždivý (Xi)
R-věty
R36/38
S-věty
S26 S28 S37/39
Laurethsulfát sodný
(též laurylethersulfát sodný, SLES) je tenzid používanýv mnoha výrobcích pro osobní hygienu(mýdlech, šamponech, zubních pastách apod.). Je to levné a velmi účinné pěnidlo.Vyrábí se neutralizací kyselin laurylpoly(oxethyl)sírových, připravených zβ-(ω-lauryloxy-poly(oxyethan-1,2-diyl))ethanolů a olea nebo kyseliny chlorosulfonovépůsobením hydroxidu nebo uhličitanu sodného.[1] Chemickývzorec je CH3(CH2)10CH2(OCH2CH2)nOSO3Na. Někdy se v názvu uvádí čísloreprezentující "n", například laureth-2-sulfát. Komerční produkt jeheterogenní, jak v délcealkylového řetězce (modus počtu atomů uhlíku je 12), tak v počtuethoxylových skupin, kde n je průměr. U komerčních výrobků je obvykle n=3. SLESlze odvozovat ethoxylací dodekanolu používaného k výrobě dodecylsulfátu sodného (SDS).
Běžně používanými alternativami ve spotřebitelských výrobcích jsou laurylsulfátsodný (též známý jakododecylsulfát sodný nebo SLS) a Laurylsulfátamonný (ALS)[2].
Zdravotní dopady
Ukázalo se, že laurethsulfát sodný zvyšuje výskyt aft u lidí, kteří jimi pravidelně trpí. Utěchto lidí se doporučuje vyhýbat se použití zubních past obsahujícíchlaurethsulfát sodný[3].
Nádory
CTFA a AmericanCancer Society tvrdí,že častý názor, že SLES je karcinogenní, je jen pověst,potvrdily to toxikologické výzkumy prováděné OSHA, NTP, a IARC[4].
U SLES a SLS, a potažmo výrobků s jejich obsahem, bylo zjištěno,že obsahují 1,4-dioxan vmnožstvích od ppt do ppm,a bylo doporučeno tyto úrovně sledovat[5].
EPA považuje 1,4-dioxan za pravděpodobný karcinogen, s tím, že denní konzumace jednohogramu 1,4-dioxanu po celý život by zvýšila riziko nádoru okolo 1/3 000[6]. Takový příjem by odpovídal požívánílitrů "kontaminovaného" SLES denně, což by mělo následky na zdraví užod SLES jako takového, který se ovšem nepoužívá pro výrobky určené k požívání. FDAdoporučuje výrobcům 1,4-dioxan odstraňovat,byť to federální zákon nenařizuje[7].
Barviva celkově/ vysoce škodlivé
Barviva (E100 - E182)
Barviva jsou pro výrobcepotravin velmi důležitá. Jsou jedním z hlavních faktorů, díky kterým se buďvýrobek prodá nebo zůstane ležet na regále. Výrobci používají barviva abydodaly svým výrobkům na pravosti a poctivosti. Samozřejmě, že zákazník dápřednost jogurtu s jasně červeně zbarvenou jahodovou složkou, než jogurtu snevzhledně vypadajícími tmavě zbarvenými kousky jahod.
Barviva můžeme rozdělit do třech skupin.
· První jsou barviva, která jsou přírodního původu a většinouzískávána i klasickými výrobními postupy, proto nepředstavují žádné obavy.
· Dále jsou to barviva přírodně identická. S nimi se můžeme setkatvelmi často, neboť jsou výrobci velmi oblíbená právě pro slovíčko"přírodní". To znamená, že jsou po chemické stránce totožná s barvivyzískávanými přírodní cestou, ale jejich výroba je jednodušší a levnější
· Třetí skupinou jsou barviva syntetická. Dříve se vyráběly zuhelného dehtu a nyní z ropy a ropných produktů. V USA se postupně jednotlivásyntetická barviva zakazují, podle toho jak se u nich postupem času daříprokazovat karcinogenní účinky. V ČR se syntetickým barvivům bohužel"daří". Jelikož je možné obecně označit syntetická barviva zpodezření na karcinogenitu a způsobování dětské hyperaktivity, je rozhodně namístě se potravinám, které je obsahují, raději vyhýbat.
Barviva hrají v potravinách velmi důležitou roli, protožeprůměrného spotřebitele zaujme na první pohled právě to jak potravina vypadá.Výrobce se proto musí snažit, aby si vybojovali své místo na slunci, respektivev regálu. Dobrým příkladem je limonáda. Většina lidí sáhne do regálu povýraznější oranžové pomerančové limonádě, než po jiné, barevně mdlé. Různéstudie dokonce dokázaly, že pokud bude člověk pít dvě naprosto chuťově totožnélimonády, naprostá většina ochutnávajících označí tu barevnější za lepší. A tojen proto, že obsahuje barvivo, které ještě před tím, než člověk vůbec limonáduochutná, napoví našemu mozku, že má očekávat něco dobrého, chutného apříjemného.
Dalším příkladem může být máslo. Žluťoučké máslo, které je tak k dostání pocelý rok, vypádá lákavěji, než kdyby mělo přirozenou nevzhlednou barvu. A takjej výrobci přibarvují, aby vyhověli našim představám, jak má vlastně máslovypadat. Máslo je však povoleno přibarvovat pouze karoteny což je přírodníbarvivo. Ale je to jen další případ, kdy barvivo slouží pouze k naplnění našichpředstav o vzhledu potraviny.
Zabrouzdáme do pekařství, kde se barviva stala pomocnou rukou pekařů při šálenínašich smyslů a uvedeme si několik příkladů. Chléb a výrobky z chlebového těstase přibarvovat nesmějí. Na pultech obchodů je však mnoho druhů pečiva a tak vdomnění, že si kupujeme tmavý chléb, tak nemusí být z mouky žítné, ale zpšeničné, protože je přibarvený meltou. Některá pečiva celozrnná a vícezrnná mohoubýt barvena karamelem. Čajové pečivo, krásně žluťoučké určitě není použitímdomácích vajíček, ale použitím přírodního barviva kurkuminu (E100).V horším případě za použití syntetických barviv jako tartrazinu (E102)nebo chinolinu (E104).U masných výrobků se nesmí přibarvovat drůbež, zvěřina, korýši a měkýší.Nekvalitní uzenářské výrobky jsou přibarvovány karamelem, červenou paprikounebo syntetickou červení (E128, E129). Klidně se tak může stát, že si pochutnáváme narůžovoučkém lososu a ve skutečnosti je to obarvená treska.